Krásne, jedinečné a minimalistické striebro sa nachádza v zozname obľúbených materiálov na druhom mieste. V šperkárstve sa využíva už po stáročia. Mnohí si ho cenia najmä vďaka jeho vysokej odolnosti a nadčasovému vzhľadu. V súčasnosti je dostupnejšie a zaobstarať si ho môže takmer každý. Vyberte sa s nami do sveta zaujímavostí, ktoré ukrýva.
Striebro je biely kovový prvok charakteristický tým, že je tvrdší ako zlato a mäkší ako meď. V kujnosti a ťažnosti sa objavuje na druhom mieste, hneď po populárnom a nesmrteľnom zlate. V periodickej tabuľke chemických prvkov je striebro znázornené ako Ag a považuje sa za vynikajúci vodič tepla a elektriny.
Striebro je považované za jeden z najušľachtilejších kovov. Má výbornú odolnosť a je nadčasové. Historicky hralo významnú úlohu pri výrobe šperkov a umeleckých predmetov. Spravidla sa kombinovalo s iným materiálom, čím získava neodolateľný vzhľad.
Tento biely kov je v súčasnosti relatívne lacný, a to najmä vtedy, keď ho porovnáte s inými, ako napríklad zlatom alebo platinou. To by mohlo viesť k presvedčeniu, že nie je taký kvalitný alebo odolný. Opak je však pravdou. Pred dávnymi rokmi bolo striebro cenené viac ako zlato. V šperkárstve sa využíva v rovnakom množstve ako zlaté šperky, niekedy dokonca častejšie.
Minimalistické striebro je rozhodne jeden z najdôležitejších kovov na svete. Spolu so zlatom predstavujú základné typy kovov pre šperkársky priemysel.
Odborníci predpokladajú, že striebro bolo objavené okolo roku 5 000 pred naším letopočtom. Hneď, ako sa prvýkrát našlo, sa začalo aj používať. Skoré využitie striebra zahŕňalo výrobu nádob na jedenie a pitie, prípadne tvorbu antických sôch. Neskôr sa dostalo aj do priemyslu so šperkami. Práve v tomto období sa začala éra strieborných doplnkov, ktorá dodnes neskončila.
Veľký ošiaľ zaznamenalo striebro v starovekom Egypte, kde boli strieborné šperky vyhradené len pre kráľov, kráľovné a faraónov. V období starovekého Grécka bolo striebro určené pre najbohatších mužov a ženy.
Okrem striebra boli na výslní aj ďalšie kovy. Ľudia milovali napríklad zlato či platinu. Prístup k nim však mali stále len vládnuce triedy a najvyššie vrstvy spoločnosti.
V čase starovekého Grécka používali ľudia platidlá vyrobené zo striebra. Inak povedané, z toho istého materiálu, ako šperky s vysokou hodnotou. Tento štandard pokračoval ešte dlhé stáročia. Známy bol aj počas Tudorovskej a Gruzínskej éry.
Priemyselná revolúcia bola najväčším míľnikom v histórii šperkov. S rastom tovární a strednej triedy bol po doplnkoch z drahých kovov, a to najmä zo striebra, veľký dopyt. Trh na to odpovedal jasne. Pomocou nových technológií a strojov odštartoval masovú výrobu.
Masová výroba znamenala len jedno. Začali sa vyrábať stovky identických šperkov, ktoré sa dali spracovať za krátky čas a vo veľkom množstve. Takáto produkcia bola novinkou, o ktorej sa dovtedy nehovorilo. Šperky boli v minulosti vždy unikátne. Každý kus bol prepracovaný a zložitý. Vyššie vrstvy totiž nechceli nosiť niečo, čo mal niekto iný.
Nižším vrstvám to ale rozhodne nevadilo. Vlastnenie nadčasového šperku z drahého kovu ich lákalo. Nikomu nevadilo, že šperk bol rovnaký ako stovka ďalších. Dôležité bolo, aby sa dal kúpiť za primeranú cenu.
Okrem klasického striebra sa na trhu začalo objavovať aj šterlingové striebro, obľúbené aj v súčasnosti. Je charakteristické tým, že je legované meďou a zvyčajne pozostáva z 92,5 % striebra. Zvyšných 7,5 % tvorí meď. Šterlingové striebro spravilo ďalšiu revolúciu na trhu, pretože sa pomocou neho cena dokázala znova znížiť.
Aj keď samotné strieborné šperky nevyjdú úplne z módy, ich trendy sa v priebehu rokov neustále menia. Počas viktoriánskej éry bolo striebro luxusom najvyššej triedy a presahovalo aj zlato. Šperky kombinovali perly alebo iné vzácne diamanty či drahokamy.
Veľké zmeny prišli s 20. storočím, keď sa s doplnkami experimentovalo čoraz viac. Netrvalo dlho a na trhu sa začali objavovať extravagantné a odvážne kúsky. V tomto období niektorí na kov zanevreli. Radšej sa obzerali po minimalistickejších zlatých retiazkach, náušniciach a náramkoch.
Začiatky 21. storočia sa však už spájajú s minimalistickým trendom, na ktorý sme zvyknutí aj dnes. Jemné šperky doplnené o drahokam, prípadne len z čistého striebra, dokážu skrášliť každý outfit.
Striebro je ušľachtilý kov charakteristický tromi vlastnosťami:
Aj napriek odolnosti však dokáže rýdze striebro po určitom čase stmavnúť. Z toho dôvodu existujú klenotnícke zliatiny známe vyššou pevnosťou a tvrdosťou. Zvyčajne obsahujú 90 – 95 % striebra. Zvyšok tvorí meď.
Ak chcete nosiť strieborné šperky každý deň a bojíte sa, že sa zničia, porozmýšľajte nad špeciálnymi úpravami. Dobrou voľbou je rhodiované striebro s vyšším leskom a stálejšou farbou. Je vhodné aj pre alergikov.
Okrem kovu určeného na výrobu šperkov existuje ešte jeden druh. Ide o technické striebro, ktoré sa zvyčajne používa na potiahnutie drôtov. V minulosti sa objavovalo v niektorých rádiových komponentoch. Ak je potrebné podporiť vlastnosti striebra, pridáva sa k nemu kadmium.
Špeciálna úprava je výborným riešením aj na komponenty, ktoré sú najviac používané. Môžu to byť napríklad náušnicové háčiky alebo zapínacia časť na retiazke či náramku.
Pri striebre existuje tzv. puncový zákon. Na Slovensku ho upravuje zákon č. 94/2013 Z. z., ktorý udáva napríklad to, ako by sa mala správne udávať rýdzosť. Táto vlastnosť znamená obsah čistého drahého kovu v zliatine. Pri striebre sa najčastejšie stretnete s rýdzosťou 925/1000. Ak teda niekedy budete v obchode a nájdete tam striebro 925, môžete vedieť, že ide o šterlingové striebro obsahujúce 92,5 % drahého kovu a 7,5 % medi.
Ak chcete v súčasnosti do niečoho investovať, na výber máte niekoľko možností. Buď si vyberiete zlato, ktoré je vo forme zlatých tehličiek a mincí, alebo striebro. Druhá alternatíva sa väčšinou objavuje vo forme mincí, no stretnúť sa môžete aj s odliatkami a tehličkami.
Investičné striebro predstavuje výbornú komoditu na rozšírenie portfólia. Jeho cena je pomerne stála. V časoch krízy sa chová rovnako ako cena zlata. Znamená to, že ide hore.
Doma sa vám budú najlepšie skladovať investičné mince a menšie odliatky. Na veľké tehličky je dobre zvoliť špeciálnu schránku v banke.
Existuje lacné striebro? Vo všeobecnosti platí, že najlacnejšie striebro je šterlingové. Ak sa ale pýtate, akú cenu má striebro s rýdzosťou 925, odpoveď nie je jednoznačná. Sumy sú rôzne a odvíjajú sa od ďalších použitých materiálov. Samozrejme, aj od toho, aký šperk kupujete. Striebro skombinované s drahším klenotom alebo perlou vás vyjde rozhodne drahšie.
Striebro je originálny kov so skvelými vlastnosťami. Priťahuje pozornosť a láka pohľady. V súčasnosti ho nájdete v mnohých prevedeniach. Od jemnejších a minimalistickejších šperkov až k výrazným a extravagantným. Vyberte si jeden variant aj vy a doplňte svoj outfit nadčasovým kúskom.