Väčšina hodiniek je vybavená korunkou (otočný mechanizmus na boku hodín pre nastavenie času). Táto korunka má v závislosti od typu stroja viacero pozícií. Ak nemajú hodinky dátum, korunka má jednu pozíciu. Vytiahnite jemne korunku čo najviac von a jej otáčaním nastavíte polohu ručičiek pre správny čas.
Ak majú hodinky aj dátum, korunka má dve pozície. Dátum nastavujte iba keď sú ručičky v polohe “V“ (hore)
Dátum: korunka v prvej pozícií (vytiahnuť trošku von) pri točení korunkou do jednej strany nastavíte dátum. preto odporúčame, najprv nastaviť dátum o jeden deň dozadu a následne otáčať ručičky (24h ) až kým Vám naskočí aktuálny dátum, tak uvidíte či je poludnie(13:00), alebo večer (01:00)
( Ak ste dátum o pár čísiel omylom pretočili, zopakujte postup, dátumový veniec má 31 čísiel a opakujú sa dokola. )
ČAS: povytiahnutím korunky do druhej pozície (čo najviac von) a točením nastavujete polohu ručičiek pre ukazovanie správneho času.
Ak nejde korunka vytiahnuť, dôvodom môže byť, že je korunka šroubovacia, skúste ju najprv odskrutkovať.
Ak sa vám dátum prehadzuje okolo obeda a nie v noci, pretočte čas o 12 hodín dopredu.
Ak hľadáte hodinky vhodné na kúpanie či ponáranie, mali by ste si prezrieť nasledujúcu tabuľku. Označenie v metroch neznamená skutočnú hĺbku, do ktorej sa môžete ponoriť. Niekedy to môže pôsobiť zavádzajúco, mnohí si myslia, že hodinky s označením „50M“ sa môžu reálne ponoriť do hĺbky 50 metrov pod vodu..
NIE JE TOMU ALE TAK!
Water resistant (vodeodolné) | 30M | 50M | 100M | 200M | 1000M |
Náhodný styk s vodou | hodinky sú odolné voči vlhkosti, náhodný styk s vodou | Povrchové plávanie na hladine | Plávanie šnorchlovanie, potápanie bez dýchacieho prístroja | Profesionálne potápanie s dýchacími prístrojmi |
Pre vodotesnosť neplatí univerzálna jednotka. Najčastejšie sa pri hodinkách stretnete s označením v metroch, alebo stopách výšky vodného stĺpca (M, ft) a ďalej v jednotkách tlaku v atmosférach a baroch (ATM, BAR). Práve tlak má na svedomí prenikanie vody do útrob hodiniek.
Označenie „vodotesný“ (waterproof), v súvislosti s hodinkami nekorešponduje so skutočnosťou. Ani tie najlepšie potápačské hodinky nie sú za každých okolností vodotesné. Treba si pamätať: VODOTESNOSŤ NIE JE DOŽIVOTNÁ A NIE JE ZA KAŽDÝCH PODMIENOK !
Ani jedny, akokoľvek kvalitne vyrobené hodinky Vám nezaručia, že si deklarovanú vodotesnosť udržia naveky. Ako pri každom spotrebnom tovare, aj tu platia isté zásady:
Ak sa vám nedopatrením podarilo rozbiť sklo, odporúčame ihneď vytiahnuť korunku (otočný mechanizmu na nastavenie času) do polohy nastavenia času (čo najviac von) pretože v tejto polohe sa ručičky zastavia a teda nedochádza k tomu, že sa ručičky behom chodu zarazia o rozbité sklo, ktoré v mnohých prípadoch zostáva v priestore medzi sklom a číselníkom a ručičky sa poničia tým, že majú neustálu snahu k chodu a môže prísť k ich ohnutiu či deformácii ozubenia v strojčeku.
Na rozbité sklíčko sa záruka nevsťahuje – ide o vadu, ktoré bola spôsobená neodborným manipulovaním, či nevhodným zaobchádzaním a užívaním.
Typy sklíčok:
Minerálne sklíčko - sklo s prímesou kremeňa, používa sa u lacnejších typoch hodiniek. Vyniká vyššou odolnosťou proti nárazom, nevýhodou je ľahšie možnosť poškriabaniu.
Zafírové sklíčko - vyrába sa zo syntetického zafíru, je prakticky nepoškrabateľné. Zafír je na stupnici tvrdosti na čísle 9, teda hneď za najtvrdším - diamantom. Dá sa však poškriabať a to materiálom tvrdším, alebo rovnako tvrdým, ako je on. Pre lepšiu čitateľnosť číselníku býva z jednej strany (u niektorých modelov z oboch) potiahnuté antireflexnou vrstvou. .
Sklíčko s antireflexnou vrstvou - Špeciálny antireflexný povlak pomáha minimalizovať okolité odrazy. Majiteľom tak ponúka kryštalicky jasný pohľad, môže vytvoriť dojem, ako keby tam žiadne sklíčko nebolo. ☺
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa sa na tovar vzťahuje záruka 24 mesiacov. Záruka sa však vzťahuje na výrobné vady, nie však na mechanické poškodenia - či už bežným nosením alebo nešetrným zaobchádzaním.
Záruka sa vzťahuje na strojčeky hodiniek a iné výrobné vady na remienkoch, či sklíčku - teda vady, ktoré neboli spôsobené neodborným manipulovaním, či nevhodným zaobchádzaním a užívaním.
BATÉRIA: Výdrž batérie závisí od stroja, v ktorom sa používa, záruka na batériu iba zaručuje, že spotrebiteľ môže batériu použiť kedykoľvek v záručnej dobe do dátumu expirácie vyznačenom na obale. Nedefinuje však dobu jej užívania.
Vyjadrenie SOI:
Vzťahuje sa záručná doba 24 mesiacov aj na batérie?
Na základe § 620 OZ záručná doba za vady, ktoré sa vyskytnú po prevzatí veci, je 24 mesiacov. V zmysle výkladu OZ zákonnú záručnú dobu nemožno skrátiť. Za vadu veci sa považuje neexistencia takej vlastnosti veci, ktorá sa u veci určitého druhu a veku všeobecne predpokladá a v dôsledku ktorej je možnosť využitia veci podstatne znížená. Za vadu nemožno považovať, ak vyplýva už z povahy veci, že jej životnosť (funkcia) je obmedzená na kratší čas použitia (napríklad pri vreckovej batérii). V tomto prípade záruka kupujúcemu zabezpečuje, že môže vec kedykoľvek v záručnej dobe použiť, avšak len po dobu, ktorá vyplýva z povahy veci alebo technickej normy alebo ktorá je na nej vyznačená ako doba životnosti (funkcie).
www.soi.sk, sekcia „Najčastejšie otázky“.
KOŽENÉ REMIENKY: Za výrobnú vadu možno považovať páranie sa šitia remienka, odliepanie lepených častí či výrobnú nefunkčnosť pracky. Remienky poškriabané, znečistené, či inak poškodené a znehodnotené, či už bežným nosením, alebo nešetrným zaobchádzaním, sa nepovažujú za vadný tovar. Najmä u bielych / bledých kožených remienkov sa bežné nosenie prejaví rýchlejšie, než na tmavých. Aj takýto remienok je možné reklamovať, predajca však môže reklamáciu na základe odborného posúdenia výrobcom zamietnuť s odôvodnením, že sa nejedná o výrobnú vadu.
POVRCHOVÁ ÚPRAVA: Na pozlátenie sa záruka, rovnako ako na žiadnu inú povrchovú úpravu, nevzťahuje. Zlatenie sa totiž zodiera bežným užívaním a toto výrobcovia hodiniek neovplyvnia. Na odieranie má totiž vplyv niekoľko faktorov, medzi inými aj agresivita potu zákazníka, prostredie, kde sa hodinky nachádzajú, taktiež to, ako sa s hodinkami zaobchádza a tak ďalej.
VODOTESNOSŤ: Na vodotesnosť, aj keď tlaková skúška dopadla pozitívne, neexistuje záruka. Treba si uvedomiť, že vodotesnosť hodín nie je doživotná a nie je za každých podmienok. Pozitívna skúška vodotesnosti je iba informácia o aktuálnom stave.
SERVISNÝ ÚKON: Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa sa na servisnú činnosť vzťahuje záruka 3 mesiace. Ak bolo však súčasťou servisného úkonu výmena súčiastky, na súčiastku sa vzťahuje záruka 24 mesiacov (mimo batérií).
Podľa zákona o ochrane spotrebiteľa sa na tovar vzťahuje záruka 24 mesiacov. Záruka sa však vzťahuje na výrobné vady, nie na mechanické poškodenia či už bežným nosením alebo nešetrným zaobchádzaním. Na toto, žiaľ, najviac trpia biele kožené remienky, kde sa bežné nosenie prejaví rýchlejšie, než na tmavých. Aj takýto remienok je možné reklamovať, predajca však môže reklamáciu na základe odborného posúdenia výrobcom zamietnuť s odôvodnením, že sa nejedná o výrobnú vadu. Za výrobnú vadu možno považovať páranie sa šitia remienka, odliepanie lepených častí či výrobnú nefunkčnosť pracky.
Silikón je chemicky vyrobený materiál pričom kaučuk je materiál prírodný.
Pomerne častá záležitosť u zákazníkov, ktorí nosia hodinky dlhšiu dobu. Nejde tu o alergiu ani o inú chemickú reakciu, jedná sa o nečistoty v štrbinách medzi jednotlivými článkami náramku, kde sa usádza prach, ktorý sa zmieša s potom a súčasne s prachom z oceli, ktorý sa tvorí trením článkov o seba. V záhyboch jednotlivých kovových článkov remienku sú prakticky nedostupné na domáce čistenie. Odporúčame nechať náramok vyčistiť ultrazvukom, bude opäť ako nový. Predĺžite tým jeho životnosť a efektívnym spôsobom ho zbavíte nečistôt, ktoré ináč budete nosiť na ruke.
Ušľachtilá oceľ – (chirurgická oceľ) najčastejšie používaný materiál. Puzdrá sú odolné proti mechanickému poškodeniu aj korózii, zvyčajne nevyvolávajú alergickú reakciu.
Titan - ľahký tvrdý kov vhodný pre alergikov. Nevýhodou je vyššia cena.
Zlato - luxusný materiál pre vyššiu cenovú kategóriu hodiniek. V hodinárstve sa kvôli tvrdosti zvyčajne používa rýdzosť 18kt v ružovom, žltom, alebo bielom odtieni. Nevýhodou je nižšia mechanická odolnosť.