Deň matiek je významným dňom určeným pre všetky mamy. Osláviť sa dá na nespočetné množstvo spôsobov. Niektorí zvolia menší darček, iní zas nedajú dopustiť na zážitok alebo spoločne strávený deň. Nehľadiac na to, čo si zvolíte, hlavnou myšlienkou je spomenúť si a poďakovať sa za všetko, čo pre vás mama urobila. Aké tradície sa s týmto dňom spájajú a aký darček je ten najlepší?
Deň matiek sa tradične oslavuje druhú májovú nedeľu. V roku 2020 predstavoval Deň matiek dátum 10. 5. V roku 2021 to bolo 9. 5. V roku 2022 budeme oslavovať Deň matiek 8. mája spolu s ďalším sviatkom, ktorým je Deň víťazstva nad fašizmom.
Významný medzinárodný deň všetkých mám je dôležitým dňom. Jeho tradícia vychádza z pomerne dávnej histórie. Po celom svete je veľmi totožný. Deti dávajú mamám buď vlastnoručne vyrobené darčeky, alebo neskôr, keď sú dospelé, kupované. Jedinou odlišnosťou je konkrétny deň, kedy je Deň matiek.
Platí, že dátum prvá nedeľa v máji je rozšírený takmer všade. Okrem Slovenska aj v okolitých európskych krajinách, USA, Japonsku, Brazílii či na Novom Zélande. Deň matiek sa však niekde oslavuje aj v iných mesiacoch. V Indonézii napríklad v decembri, v Rusku v novembri a v Afganistane v júni.
V niektorých krajinách sa Deň matiek neustále posúva. Ide napríklad o Irán, Nepál či Vietnam, kde sa ľudia orientujú podľa iného ako Gregoriánskeho kalendára.
Deň matiek má veľmi peknú históriu. Oslavy matiek boli obľúbené už u starých Grékov a Rimanov, ktorí usporadúvali festivaly na počesť bohýň Rhei a Cybele. Tie inšpirovali cirkev k tomu, aby vytvorila kresťanský sviatok s názvom Nedeľa matiek.
Nedeľa matiek sa slávila najmä v Spojenom kráľovstve a v niektorých európskych krajinách. Nebola ale taká rozšírená ako súčasný Deň matiek. Tento sviatok predstavoval štvrtú nedeľu v pôste. Považoval sa za čas, kedy sa veriaci vracajú do svojho „materského kostola”, čiže hlavného kostola v blízkosti ich domova, kde sa slúžila špeciálna omša.
Postupom času sa tradícia Nedele matiek zmenila na viac komerčný ako cirkevný sviatok. Deti začali obdarúvať svoje mamy niečím, čo samé vytvorili. Chceli im tak prejaviť vďaku za to, čo pre ne urobili. Tento zvyk sa nakoniec vytratil a objavil sa až na prelome 30. a 40. rokov 20. storočia. V tomto období prichádzal nový trend zo Spojených štátov, o ktorý sa postarala Ann Reeves Jarvis s dcérou Annou.
Počiatky Dňa matiek, ktorý poznáme dodnes, siahajú do 19. storočia. V rokoch pred občianskou vojnou pomohla Ann Reeves Jarvis založiť „pracovné kluby ku Dňu matiek”. Tieto kluby slúžili na to, aby sa miestne ženy naučili správne starať o svoje deti.
Kluby pre matky sa po niekoľkých rokoch stali zjednocujúcou silou v regióne, ktorý bol stále rozdelený kvôli občianskej vojne. Jarvis spolu s ďalšími ženami organizovala viaceré stretnutia na podporu mieru.
Bohužiaľ, skutky Ann Jarvis nespôsobili, že sa z Dňa matiek stal medzinárodný sviatok. O to sa sčasti postarala jej dcéra, ktorá sa zhodou okolností volala veľmi podobne – Anna Jarvis. Tá sa v roku 1905 po smrti svojej matky rozhodla, že si ju uctí. Roky preto bojovala o to, aby sa zo sviatku, o ktorom už takmer nikto nehovoril, stal medzinárodný deň.
Prvý úspech prišiel v roku 1908, kedy major mesta Philadelphia vyhlásil Deň matiek za miestny sviatok. V roku 1914 podpísal prezident Spojených štátov špeciálne vyhlásenie, ktoré deklarovalo, že Deň matiek je oslavou materstva po celom svete.
Anna Jarvis bola najvýraznejšou osobnosťou bojujúcou o uznanie Dňa matiek. Pred ňou sa o to ale pokúšali aj ďalší. Bola to napríklad Julia Ward Howe, ktorá v roku 1870 napísala „Vyhlásenie ku Dňu matiek”. Išlo o výzvu na akciu, ktorá žiadala matky, aby sa zjednotili pri presadzovaní svetového mieru.
K ďalším priekopníkom patrí aj Juliet Calhoun Blakely presadzujúca Deň matiek len ako miestny sviatok. Robila tak v malom mestečku Albione v štáte Michigan v 70. rokoch 19. storočia.
Na rozšírení povedomia o Dni matiek pracovali aj Mary Towles Sasseen a Frank Hering. Koncom 19. a začiatkom 20. storočia vytvorili špeciálnu organizáciu slúžiacu práve na propagáciu tohto dňa. Heringa mnohí označovali aj „otcom Dňa matiek”.
Deň matiek sa dá osláviť na desiatky spôsobov. Nespájajú sa s ním žiadne špeciálne tradície. Vytvoriť si ich môžete sami, prípadne ich každý rok meňte. Hlavným cieľom je však spomenúť si a poďakovať svojej mame za všetko, čo pre vás urobila.
Inšpirovať sa môžete aj inými krajinami. V Etiópii sa napríklad tento sviatok oslavuje uprostred jesene, tri dni po skončení obdobia dažďov. Ľudia sa stretávajú so svojou rodinou a priateľmi a užívajú si trojdňovú hostinu.
Vo väčšine krajín sa však tento deň využíva práve na kupovanie darčekov a strávenie spoločného času s mamou. Naplánovať si môžete napríklad hranie spoločenských hier, prechádzku alebo pozeranie filmov. Na tento sviatok je výborný film Deň Matiek, prípadne rôzne iné obľúbené komédie.
Deň matiek je síce o vďake, no už dlhé roky sa s ním spája nakupovanie darčekov. Svoju mamu dobre poznáte, preto by výber nemal byť náročný. Zamerajte sa na to, čo má rada alebo čo jej chýba. Ak nemáte vôbec žiadnu predstavu, máme pre vás zopár praktických tipov na šperky k významným životným momentom a ďalšie darčeky.
Ak chcete mamu potešiť a zaujať, vyberte jej jemný šperk v kove, ktorý má rada. Nosí pravidelne zlaté šperky? Siahnite po peknej retiazke alebo výraznom náramku. Keď všetko má, zvoľte prívesok, ktorý si dá napríklad na kľúče alebo kabelku, takže ho bude mať neustále pri sebe.
Šperky sa dnes dajú špeciálne upravovať. Môžu preto potešiť oveľa viac. Nechajte na zadnú stranu vygravírovať meno alebo dátum narodenia. Darčekom s emóciou je aj prívesok s možnosťou vloženia fotky.
Pri nakupovaní sa vyhnite šperkom, ktoré je nutné skúšať. Spravidla sú to len prstene, ktoré sú veľmi špecifické. Nemuseli by ste sa trafiť do správnej veľkosti. Keď však mama túži po novom prsteni, pozrite si veľkosť tých, čo má doma, prípadne sa jej rovno opýtajte.
Efektný darček je set dvoch alebo troch šperkov. Zvyčajne sa dodáva v zaujímavej darčekovej škatuli, takže nemusíte tráviť dlhý čas balením. Populárne sety obsahujú náušnice a náramok alebo náramok a náhrdelník.
Má mama veľa šperkov? Venujte jej štýlové a nadčasové hodinky. Keď nosí náramok, vyberte jej model v podobnom vzhľade.
Samostatnou kategóriou v šperkoch sú originálne prívesky na náramok. Ponuka je široká a v mnohých prípadoch nájdete rôzne srdiečka. Niektoré sú určené priamo pre mamy, iné len vyznávajú lásku krátkym textom.
Prívesky sú originálnym spôsobom, ako vyjadriť svoje city. Mama môže mať desiatky príveskov, no novému sa vždy poteší. Každý vyzerá inak a môže si ho spojiť s iným významným dňom.
Výber príveskov nemusíte obmedziť len na dni spojené s mamou alebo s láskou. Ak rada pečie, vyberte jej tvar koláča. Keď má rada cestovanie, zvoľte lietadlo alebo kufor. Choďte na to originálne a spravte radosť niečím nečakaným.
Darček vo forme oblečenia alebo obuvi sa považuje za menej originálny. V niektorých prípadoch ale môže byť veľmi praktický. Je to najmä vtedy, keď mama potrebuje drahší kúsok alebo viete, že má rada módu a chce nové trendy veci. Namiesto poukážky alebo výberu produktov, ktoré sa páčia vám, ju do obchodu zoberte. Prejdite predajne a pomôžte jej vybrať niečo štýlové a moderné.
Po niekoľkohodinovom nakupovaní sa zastavte v kaviarni na dobrej káve. Inou alternatívou je obed v obľúbenej reštaurácii.
Materiálne darčeky darované od srdca potešia. Rozhodne ale nespravia takú radosť, ako spoločne strávený čas. Poteší to najmä vtedy, keď s rodičmi už nežijete a vídate sa s nimi len raz za čas. Spravte si jeden deň voľno a naplánujte si výlet do blízkeho okolia. Vyjdite na najbližší kopec alebo sa prejdite v parku.
Keď vonku nie je pekné počasie, strávte deň vnútri. Pozrite si dobrý film alebo si zahrajte spoločenské hry. Vhodné je tiež niečo si spoločne navariť a následne sa porozprávať pri obede alebo večeri.
Ak máte času viac, naplánujte si spoločný víkend či dokonca týždeň. Príjemná dovolenka v zahraničí vám pomôže vyčistiť si hlavu a užiť si čas s mamou. Zobrať môžete aj ďalších členov rodiny a prežiť zábavný zájazd ako za starých čias.
Keď nechcete kupovať ďalšiu zbytočnosť zaberajúcu miesto na poličke, siahnite po praktických darčekoch. Sú to zvyčajne produkty s určitou funkciou. Najlepšie také, ktoré v domácnosti chýbajú. Pokazil sa mame spotrebič? Kúpte jej nový alebo zaplaťte opravu.
Ak o žiadnych chýbajúcich veciach v dome neviete, snažte sa vymyslieť, čo by sa mame mohlo hodiť. Povedala, že sa začne zdravšie stravovať? Darujte jej smoothie mixér alebo odšťavovač. Vhodný je aj set hrncov, rôzne nádoby a organizéry.
Skvelým pomocníkom je aj robotický vysávač. Mama sa vďaka nemu nebude musieť skláňať a vysávať alebo umývať podlahy. O vysoký komfort sa postará aj automatický kávovar, nová umývačka či sušička.
Keď chcete kúpiť niečo drahšie, no nemôžete si to dovoliť, rozdeľte si darček so svojimi súrodencami.
Radi robíte oslavy a stretávate sa s ostatnými členmi rodiny? V tom prípade si naplánujte oslavu v kruhu najbližších. V máji je už vonku príjemne teplo, takže by ste ju mohli urobiť aj v záhrade alebo na väčšej terase. Ak by pršalo a dovnútra sa všetci hostia nezmestia, prenajmite si nejakú voľnú miestnosť alebo si zarezervujte stôl v reštaurácii.
Oslava je skvelá možnosť, ako sa stretnúť spolu s ostatnými členmi rodiny a zabaviť sa. Na oslavu si pripravte príhovor ku Dňu matiek. Namiesto toho, aby ste ho okopírovali z internetu, si k nemu sadnite. Na chvíľu sa zamyslite a nechajte voľný priechod myšlienkam.
V príhovore spomeňte nejaké zábavné zážitky. Nebojte sa ani viac emotívnych udalostí. Napísaný text predneste ešte predtým, ako oslava začne. Následne mame poďakujte a dajte jej darček.
Deň matiek je významným dňom pre matky a ich deti. Nezabudnite naň a potešte jednu z najbližších osôb vo svojom živote pekným darčekom. Na výber máte tisícky možností. Zvoliť môžete šperk, zájazd aj príjemnú oslavu v kruhu rodiny. Inšpirujte sa našimi radami a zabudnite na zdĺhavé hľadanie.