Strom života je symbol, s ktorým sa stretnete v rôznych oblastiach a sférach života. Veľmi často sa objavuje v šperkoch, napríklad ako prívesok či náramok. Vyzerá zaujímavo a pekne, no má aj hlboký význam. To, čo symbolizuje, sa odvíja od typu stromu, kultúry a náboženstva. Čo všetko môže znamenať?
Strom života, niekedy označovaný ako strom sveta alebo strom poznania, patrí medzi populárne a pomerne univerzálne symboly. Využíva sa v rôznych kultúrach a náboženstvách. Mnohí ho dokonca nosia na krku alebo ruke bez toho, aby vôbec vedeli, o čo ide.
Strom sa najčastejšie spája s nesmrteľnosťou, životom a plodnosťou. Odkazuje takisto na súdržnosť a ukazuje, že človek nie je nikdy sám. Jeho korene berú výživu od Matky Zeme a konáre zas siahajú do neba, odkiaľ prijímajú energiu zo slnka. Strom života je základom pre podporu všetkého živého. Prestavuje tiež akýsi most na prepojenie fyzického a duchovného sveta.
Otázkou môže byť, prečo je symbolom tohto všetkého strom. Odpoveď nie je jednoznačná a odborníci majú rôzne vysvetlenia. Najčastejším je fakt, že naši predkovia vzdávali hold práve stromom. Už vtedy si uvedomovali, aké dôležité sú pre ľudskú existenciu.
Strom života reprezentuje viacero oblastí. Zvyčajne sa hovorí o desiatich:
Zaujímavosť
Symbolika životného cyklu sa dá chápať aj v rámci niektorých náboženských smerov. Predstavovať má zrodenie človeka, jeho život, smrť a následné znovuzrodenie, ktoré môže byť v podobe reinkarnácie alebo nového života v duchovnom svete.
Každá kultúra aj náboženstvo vníma strom života inak. Riadiť sa môžete podľa toho, čomu veríte, prípadne sa inšpirujte významom, ktorý sa vám páči najviac.
V severskej mytológii sa strom života označuje aj ako vikingský strom života, prípadne Yggdrasil. Vyrastal zo studne Urd ukrývajúcej múdrosť a kozmické sily a záviseli od neho vitalita a blaho ľudstva.
Podľa severských legiend korene a konáre stromu držali pohromade deväť svetov. Tento strom mali obývať dva mystické vtáky. Jeden bol orol, druhý jastrab. Orol vlastní vedomosti a múdrosť severského boha Odina. Jastrab rozširuje informácie prostredníctvom posolstiev.
Odborníci tvrdia, že keltský strom života bol inšpirovaný severským. Nájdete preto medzi nimi množstvo podôb.
Kelti boli známi tým, že boli animisti. Verili, že svet prírody je vzájomne prepojený a duchovia obývajú všetko. Od stromov a riek až k horám a zvieratám. Stromy boli pre nich posvätné a tvrdili, že majú mystický účel.
Hlavným symbolom keltského stromu je cyklus života, znovuzrodenia, múdrosti a ochrany. Okrem toho by mal byť tiež mostom medzi svetom ľudí a svetom bohov a duchov.
Egyptský strom života pochádza z roku 3150 pred naším letopočtom. Jeho vznik sa spája s viacerými príbehmi o bohoch. Strom má symbolizovať kolobeh života a spojenie medzi svetom ľudí a svetom bohov.
Židovský strom života je známy aj pod názvom Kabala. Ide o mystický symbol znázorňujúci životnú cestu k Bohu. Strom predstavuje desať vzájomne prepojených sfér označovaných sephiroth, ktoré sú ústredným organizačným systémom židovskej tradície. Sféry majú rôzne vlastnosti, energiu a fungovanie. Všetky sú navzájom prepojené dvadsiatimi dvoma cestami. Strom je trojrozmerný a nachádza sa v každom človeku. Našou úlohou je vybrať si cesty, ktorými sa dostaneme do „vyššieho sveta”.
Niektorí chápu židovský strom života ako mapu psychiky a vesmíru alebo ako návod k duchovnému osvieteniu.
V budhizme je stromom poznania strom Bodhi. Podľa učenia v tomto náboženstve dosiahol Budha duchovné osvietenie práve vtedy, keď sedel pod týmto stromom. Ide teda o veľmi posvätný symbol.
Strom života sa v kresťanskej viere uvádza v knihe Genesis, ktorá hovorí o strome, ktorého ovocie malo zaručiť večný život a nesmrteľnosť. Podľa kresťanov ide o symbol čistoty a ľudstva bez hriechov.
Mormonská viera pozerá na strom trochu inak. Podľa nej je symbolom lásky a má liečivé vlastnosti.
Veľmi podobne ako v kresťanstve, aj v islame je strom života spájaný s prvými ľuďmi – Adamom a Evou. Objavil sa v Edene, kde z neho obaja jedli, a to aj napriek tomu, že to mali od Alaha zakázané. Podľa Koránu ide o symbol nesmrteľnosti.
Číňania hovoria o strome života ako o svetovom strome spájajúcom tri ríše – nebo, zem a podsvetie. Má slúžiť ako most na prepojenie sveta ľudí a bohov. Okrem toho je symbolom rovnováhy a vyrovnávania síl.
Slovanský strom života predstavuje svetovú os a centrum sveta. Koruna siaha k oblohe a korene sa spájajú s podsvetím. Spomína sa v mnohých slovanských rozprávkach a reprezentuje domov bohov a svätých. V koreňoch má žiť démonický tvor v podobe hada.
Vedeli ste, že …
… slovanský strom života je príznačný pre mnohé slovanské ľudové rozprávky? Objavuje sa napríklad v ruských, bieloruských, ukrajinských, slovenských, českých, bulharských či chorvátskych príbehoch.
Mayský strom života na nazýval Yaxche. Podľa legiend ho zasadili bohovia do každého zo štyroch rohov sveta. Jeho úlohou bolo udržiavať nebo. Piaty sa zasadil do stredu. Jeho korene sa spájali s podsvetím a konáre s nebesami.
Strom v strede, nazývaný aj svetový strom, bol špeciálny. Bohovia ním cestovali do tzv. stredného sveta. Dušiam poskytoval cestu do podsvetia a do nebies.
Zaujímavosť
Stromom života sa nazýva aj rastlina Moringa obsahujúca dôležité látky a cenné živiny, ako napríklad aminokyseliny, vitamíny a minerály. Podieľa sa na prenose kyslíka v organizme, zvýšení koncentrácie a podporuje ďalšie kognitívne funkcie mozgu.
Strom života má viacero foriem. Je len na vás, ktorú si zvolíte. Na výber máte:
TIP: Krásne šperky so stromom života môžete nájsť v našom e-shope aj v kategóriách náramky či náhrdelníky.
Strom života predstavuje pre každého niečo iné. Nehľadiac na vieru alebo kultúru, tento symbol môžete mať aj vy. Siahnite po prívesku, náhrdelníku alebo obraze. Krásne vyzerá aj rodokmeň strom života, ktorý bude mapovať všetky generácie vašej rodiny.